Јупитер LIV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јупитер LIV
2016 J 1 CFHT 2003-02-26 annotated.gif
Precovery слики на Јупитер LIV од Канада-Франција-Хаваи телескоп во февруари 2003 година
Откривање
ОткривачСкот Шепард и сор.
Откриено2017
Ознаки
S/2016 J 1
Орбитални особености 
Предлошка:Бран
Занесеност0.141
−602,7 дана
25.53°
Наклон139.8°
293.8°
328.2°
Месечина наЈупитер
Физички особености
Среден пречник
1 км
24.0

' Јупитер LIV , првично познат како S/2016 J 1, е надворешен природен сателит на Јупитер. Откриена е од Скот С. Шепард во 2016 година, но не беше објавено дури на 2 јуни 2017 година преку Мала планета електронска кружница од Центар за мала планета.Предлошка:Цитира веб Тој е со пречник од околу 1 километар и орбитира на голема полуоска од околу 20.650.845 км со наклон од околу 139,8°.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]