S/2003 J 10

Од Википедија — слободната енциклопедија
S/2003 J 10
S/2003 J 10 снимен со телескоп од Канада-Франција-Хаваи за време на последователни набљудувања во февруари 2003 година
Откривање 
ОткривачСкот С. Шепард и сор.
Откриено воОпсерваторија Мауна Кеја.
Откриено6 февруари 2003 година
Орбитални особености 
Епоха 17 декември 2020 година (ЈД 2459200,5)
Лак на набљудување80 days
0.1530514 ае (22,896,000 kм)
Занесеност0.2065969
–1.94 yr (–707.78 d)
326.41121°
0° 30м 31.071с / day
Наклон163.48126° Предлошка:Мал
241.82190°
270.05055°
Месечина наЈупитер
Физички особености
Среден пречник
2 km
Албедо0.04 (assumed)
23.6
16.8

С/2003 Ј 10 е повратно неправилна месечина на Јупитер[1].

Откриен е од тим астрономи од Универзитетот на Хаваи предводен од Скот С. Шепард et al. во 2003 година.

С/2003 Ј 10 е со пречник од околу 2 километри и кружи околу Јупитер на просечно растојание од 22.700 Mm за приближно 700 дена, со наклонетост од 164° во однос на еклиптиката , во повратна насока и со ексцентричност од 0,34..

Се чини дека припаѓа на Групата Карме.

Оваа месечина не е видена од нејзиното откривање во 2003 година и моментално се смета за изгубен.

Наводи[уреди | уреди извор]