Калика (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калике
Kalyke-Jewitt-CFHT-annotated.gif
Калике снимен со Телескоп Канада-Франција-Хаваи во декември 2001 година
Откривање 
ОткривачСкот С. Шепард
Дејвид К. Џевит
Јанга Р. Фернандез
Јуџин А. Мањер
Откриено воОпсерваторија Мауна Кеа
Откриено23 ноември 2000 година
Ознаки
Изговор/ˈkælk/
Наречена по
Καλύκη Kalykē
S/2000 J 2
Орбитални особености 
Епоха 27 април 2019 година (ЈД 2458600,5)
Лак на набљудување16,34 година (5.967 дена)
Предлошка:Цвт
Занесеност0.3028225
–766.61 д
63.16063°
0° 28м 10.57с / day
Наклон165.93730° (до еклиптиката)
132.43876°
323.78885°
Месечина наЈупитер
Физички особености
АлбедоПредлошка:Бран
21.8
15.4

Калике /ˈkælk/, исто така познато како Jupiter XXIII, е ретроградно неправилен сателит на Јупитер. Откриен е од тим астрономи од Универзитетот на Хаваи предводен од Скот С. Шепард во 2000 година и ја доби привремената ознака „S/2000 J 2' .[1]

Од инфрацрвените термални мерења со WISE вселенското летало, албедо на Калик се мери со 2,9%, што одговара на дијаметар од 6,9 километри. Орбитира околу Јупитер на просечно растојание од 23.181.000 km за 766,61 дена, со наклонетост од 166° до еклиптиката (165° до екваторот на Јупитер), во ретроградна насока и со ексцентричност од 0,2140.

Именуван е во октомври 2002 година по грчката митолошка фигура Калике или Калице.

Kalyke observed by the ВИСЕ 2010

Припаѓа на Групата Карме, составена од неправилни ретроградни месечини кои орбитираат околу Јупитер на растојание помеѓу 23 и 24 Gm и на наклон од околу 165°.

Наводи[уреди | уреди извор]