Јупитер LXVIII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јупитер LXVIII
Откривање
ОткривачСкот Шепард и сор.
Откриено2017
ознаки
S/2017 J 7
Орбитални особености 
20.627.000 км
Занесеност0.215
−602.6 days
236.9°
Наклон143.4°
321.5°
323.5°
Месечина наЈупитер
Физички особености
Среден пречник
2 kм
23.6

Јупитер LXVIII, привремено познат како „S/2017 J 7““, е надворешен природен сателит на Јупитер. Откриен е од Скот С. Шепард и неговиот тим во 2017 година, но не беше објавен до 17 јули 2018 година, преку Мала планета електронска кружница од Центарот за мала планета[1].

Тој е со пречник од околу 2 километри и орбитира на голема полуоска од околу 20.627.000 км со наклон од околу 143,4°. Припаѓа на групата Ананке.

Наводи[уреди | уреди извор]