Паситеја (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Паситеја
Откривање
ОткривачСкот Шепард 2001

Паситеја (старогрчки: Πασιθέα) или Јупитер XXXVIII — ретрограден неправилен сателит на Јупитер. Тој бил откриен од страна на тим од астрономи од Универзитетот на Хаваи предводени од Скот Шепард во 2001 година и првично бил означен под името S/2001 J6.

Паситеја има пречник од околу 2 километри и орбитира околу Јупитер на просечно растојание од 23,307 Gm во 727,933 дена, со наклон од 166° до еклиптиката (164° до Јупитеровиот екватор), во ретроградна насока и со орбитално занесување 0,3289.

Сателитот бил именуван во август 2003 година според Паситеја, една од харитите (грациите), ќерка на Зевс (Јупитер).

Таа припаѓа во т.н. Кармина група, составена од неправилни ретроградни месечини кои орбитираат околу Јупитер на растојание од 23 до 24 Gm и наклон од околу 165 °.

Наводи[уреди | уреди извор]