Лизитеја (митологија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лизитеја (грчки: Λυσιθέα) — океанида во старогрчката митологија, ќерка на Океан и една од љубовниците на Зевс

Според нејзе е наречена една од месечините на Јупитер, откриена во 1938 година.