Кула (Челопек)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°13′37″N 21°49′35″E / 42.22694° СГШ; 21.82639° ИГД / 42.22694; 21.82639Координати: 42°13′37″N 21°49′35″E / 42.22694° СГШ; 21.82639° ИГД / 42.22694; 21.82639
Основни податоци
Место Челопек
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (кастел).svg кастел Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период праисторија
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кула археолошко наоѓалиште во кумановското село Челопек. Наоѓалиштето претставува населба, кастел со некропола од праисторија и доцна антика. Се наоѓа на околу 1 км северно од селото и на околу 15 км североисточно од Куманово. Лежи речиси на средината од еден долг гребен што почнува од врвот Чука и завршува во долината на реката Пчиња. Покрај источниот крај поминува патот што ги поврзува Кумановската и Врањанската област. Кула претставува долга тераса, со мошне стрмни и речиси непристапни страни, со исклучок на источната која косо паѓа до реката. На површината се распознаваат остатоциод темели на бедем, а има и повеќе гробни конструкции разоткриени од ерозијата. Неколку гробови се прекопани од диви копачи. Според конструкциите и позицијата на гробовите, сосема е сигурнодека некрополата е од доцна антика (IV-VI век) и му припаѓала на населението од кастелот. Приближно на средината од северниот раб на висорамнинката се најдени и фрагменти од атипична праисториска керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 224, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069