Манастир Св. Ѓорѓија (Старо Нагоричане)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир Св. Ѓорѓија
археолошко наоѓалиште
Манастир Св. Ѓорѓија is located in Македонија
Манастир Св. Ѓорѓија
Местоположба на Манастир Св. Ѓорѓија во Македонија
Местоположба 42°11′53″N 21°49′42″E / 42.19806° СГШ; 21.82833° ИГД / 42.19806; 21.82833Координати: 42°11′53″N 21°49′42″E / 42.19806° СГШ; 21.82833° ИГД / 42.19806; 21.82833
Основни податоци
Место Старо Нагоричане
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Манастир Св. Ѓорѓија археолошко наоѓалиште во кумановското село Старо Нагоричане. Наоѓалиштето претставува осамен наод од римско време. Покрај јужниот ѕид на манастирот, во 1966 година, при изведувањето на конзерваторските работи е откриен каменен блок - меѓник, оштетен во горниот и долниот дел, со димензии од 96 × 38 × 16 см. На блокот има латински натпис во кој се споменува „дарданската граница “.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 223, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069