Грамада (Младо Нагоричане)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грамада
археолошко наоѓалиште
Грамада is located in Македонија
Грамада
Местоположба на Грамада во Македонија
Местоположба 42°10′13″N 21°48′6″E / 42.17028° СГШ; 21.80167° ИГД / 42.17028; 21.80167Координати: 42°10′13″N 21°48′6″E / 42.17028° СГШ; 21.80167° ИГД / 42.17028; 21.80167
Основни податоци
Место Младо Нагоричане
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Грамадаархеолошко наоѓалиште крај кумановското село Младо Нагоричане. Наоѓалиштето претставува некропола од римското време. На околу 1 км од маалото Градиловци, во нива биле откриени гробови-цисти, од големи камени плочи. Според кажувањето на селаните, на една плоча имало натпис. Некрополата влегува во комплексот на наоѓалиштето Костоперска Карпа.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 214, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069