Манастирче (Алгуња)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастирче is located in Македонија
Манастирче
Местоположба на Манастирче во Македонија
Местоположба 42°15′38″N 21°49′0″E / 42.26056° СГШ; 21.81667° ИГД / 42.26056; 21.81667Координати: 42°15′38″N 21°49′0″E / 42.26056° СГШ; 21.81667° ИГД / 42.26056; 21.81667
Основни податоци
Место Алгуња
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастирчеархеолошко наоѓалиште во кумановското село Алгуња. Наоѓалиштето претставува света градба од средниот век. На 500 м северно од селото има грамади од градежен камен и аморфни тегули, веројатно од света градба, на што оди во прилог и самиот топоним.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 205. ISBN 9989649286.