Градиште (Макреш)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 42°10′39″N 21°51′55″E / 42.17750° СГШ; 21.86528° ИГД / 42.17750; 21.86528Координати: 42°10′39″N 21°51′55″E / 42.17750° СГШ; 21.86528° ИГД / 42.17750; 21.86528
Основни податоци
Место Макреш
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период бакарно време
железно време
раноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во кумановското село Макреш, Општина Старо Нагоричане. Претставува населба од бакарното, железното и раноантичкото време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 213. ISBN 9989-649-28-6.