Плошка (Старо Нагоричане)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плошка is located in Македонија
Плошка
Местоположба на Плошка во Македонија
Местоположба 42°11′53″N 21°49′42″E / 42.19806° СГШ; 21.82833° ИГД / 42.19806; 21.82833Координати: 42°11′53″N 21°49′42″E / 42.19806° СГШ; 21.82833° ИГД / 42.19806; 21.82833
Основни податоци
Место Старо Нагоричане
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Плошкаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Старо Нагоричане. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. Во реонот на маалото Попчевци, десно од патот за Старо Нагоричане се среќаваат фрагменти од керамички садови, а била најдена и белезица од стаклена паста. Според кажувањето на мештаните, тука биле откриени повеќе гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 223, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069