Дрезга (Орах)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дрезга is located in Македонија
Дрезга
Местоположба на Дрезга во Македонија
Местоположба 42°10′15″N 21°57′10″E / 42.17083° СГШ; 21.95278° ИГД / 42.17083; 21.95278Координати: 42°10′15″N 21°57′10″E / 42.17083° СГШ; 21.95278° ИГД / 42.17083; 21.95278
Основни податоци
Место Орах
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Дрезгаархеолошко наоѓалиште крај кумановското село Орах. Наоѓалиштето претставува населба од неолитското време. Во реонот на Долно Маало, десно од патот Куманово-Крива Паланка, на блага падина, во нивите на Т. Томовски и др. се среќаваат фрагменти од керамички садови, камени и кремени орудија. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 218, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069