Селиште (Коинце)

Координати: 42°15′2″N 21°51′32″E / 42.25056° СГШ; 21.85889° ИГД / 42.25056; 21.85889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 42°15′2″N 21°51′32″E / 42.25056° СГШ; 21.85889° ИГД / 42.25056; 21.85889
Основни податоци
Место Коинце
Општина Старо Нагоричане
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во селото Коинце во Општина Старо Нагоричане. Претставува населба од средниот век.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Селиште се наоѓа на западниот раб од селото, во приватни ниви.[1]

Ископувања и наоди[уреди | уреди извор]

Во нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, градежен материјал и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 210. ISBN 9989-649-28-6.