Глава (Никуљане)

Координати: 42°13′0″N 21°47′58″E / 42.21667° СГШ; 21.79944° ИГД / 42.21667; 21.79944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Глава - Извор


Местоположба 42°13′0″N 21°47′58″E / 42.21667° СГШ; 21.79944° ИГД / 42.21667; 21.79944
Основни податоци
Место Никуљане
Општина Старо Нагоричане
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Глава - Извор археолошко наоѓалиште во кумановското село Никуљане. Претставува населба од среден век.

Во дворот на Д. Цветанов, како и во околните бавчи, кои се во непосредната близина на чешмата, се среќаваат фрагменти од керамички садови. Според кажувањето на мештаните, биле наоѓани чанковидни монети од (XII-XIV).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 217, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069