Селиште (Алгуња)

Координати: 42°15′38″N 21°49′0″E / 42.26056° СГШ; 21.81667° ИГД / 42.26056; 21.81667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 42°15′38″N 21°49′0″E / 42.26056° СГШ; 21.81667° ИГД / 42.26056; 21.81667
Основни податоци
Место Алгуња
Општина Старо Нагоричане
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во кумановското село Алгуња. Претставува населба, односно викус, од римското време. На 500 м северно од селото има остатоци од тули, тегули и имбрекси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 205. ISBN 9989649286.