Св. Богородица (Челопек)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Богородица
археолошко наоѓалиште


Местоположба 42°13′37″N 21°49′35″E / 42.22694° СГШ; 21.82639° ИГД / 42.22694; 21.82639Координати: 42°13′37″N 21°49′35″E / 42.22694° СГШ; 21.82639° ИГД / 42.22694; 21.82639
Основни податоци
Место Челопек
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Богородицаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Челопек. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На 2,5 км западно од селото, на самиот пат се откриени скелетни гробови без конструкции и прилози, веројатно средновековни.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 224, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069