Црквиште (Макреш, Кумановско)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 42°09′48″N 21°53′04″E / 42.16333° СГШ; 21.88444° ИГД / 42.16333; 21.88444Координати: 42°09′48″N 21°53′04″E / 42.16333° СГШ; 21.88444° ИГД / 42.16333; 21.88444
Основни податоци
Место Макреш
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во кумановското село Макреш, Општина Старо Нагоричане. Претставува црква од средниот век.

На 500 м јужно од селото, на левиот брег на реката Петрошница и јужно од патот Куманово-Крива Паланка (А2 се гледаат грамади од градежен материјал. Во прилог на постоењето на црква оди месното народно предание, како и самиот топоним на местото.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 214. ISBN 9989-649-28-6.