Горно Селиште (Добрача)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горно Селиште
археолошко наоѓалиште
Горно Селиште is located in Македонија
Горно Селиште
Местоположба на Горно Селиште во Македонија
Местоположба 42°13′13″N 21°35′39″E / 42.22028° СГШ; 21.59417° ИГД / 42.22028; 21.59417Координати: 42°13′13″N 21°35′39″E / 42.22028° СГШ; 21.59417° ИГД / 42.22028; 21.59417
Основни податоци
Место Добрача
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Горно Селиштеархеолошко наоѓалиште во кумановското село Добрача. Наоѓалиштето претставува населба од средниот век. На 2 км источно од селото, во нивата на еден жител и во соседните ниви се среќаваат делови на керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 208. ISBN 9989649286.