Рајници (Орах)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајници is located in Македонија
Рајници
Местоположба на Рајници во Македонија
Местоположба 42°10′15″N 21°57′10″E / 42.17083° СГШ; 21.95278° ИГД / 42.17083; 21.95278Координати: 42°10′15″N 21°57′10″E / 42.17083° СГШ; 21.95278° ИГД / 42.17083; 21.95278
Основни податоци
Место Орах
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Рајнициархеолошко наоѓалиште крај кумановското село Орах. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. На 250 м јужно од наоѓалиштето Грамади се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 218, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069