Калиште (Стрезовце)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°08′48″N 21°53′21″E / 42.14667° СГШ; 21.88917° ИГД / 42.14667; 21.88917Координати: 42°08′48″N 21°53′21″E / 42.14667° СГШ; 21.88917° ИГД / 42.14667; 21.88917
Основни податоци
Место Стрезовце
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Калиштеархеолошко наоѓалиште во кумановското село Стрезовце. Наоѓалиштето претставува градиште од доцноантичкото време. На 2 км југозападно од селото, кај утоката на Крива Река во Пчиња, на висок рид со зарамнето плато се среќаваат остатоци од утврдување. По површината на градиштето има делови од керамички садови, питоси, тегули и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 223. ISBN 9989649286.