Петрково (Макреш)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петрково is located in Македонија
Петрково
Местоположба на Петрково во Македонија
Местоположба 42°09′52″N 21°52′58″E / 42.16444° СГШ; 21.88278° ИГД / 42.16444; 21.88278Координати: 42°09′52″N 21°52′58″E / 42.16444° СГШ; 21.88278° ИГД / 42.16444; 21.88278
Основни податоци
Место Макреш
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Петрковоархеолошко наоѓалиште во кумановското село Макреш, Општина Старо Нагоричане. Претставува некропола од римско време.

Во непосредната близина на Макрешки мост на реката Петрошница се откриени надгробен споменик со латински натпис и дел од голем надгробен споменик од бел мермер со старогрчки натпис. Првиот се чува во Народниот музеј во Куманово, а вториот во лапидариумот на Музејот на Македонија (во Куршумли-ан) во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 213. ISBN 9989-649-28-6.