Ковачевец (Пелинце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ковачевец is located in Македонија
Ковачевец
Местоположба на Ковачевец во Македонија
Местоположба 42°13′37″N 21°49′35″E / 42.22694° СГШ; 21.82639° ИГД / 42.22694; 21.82639Координати: 42°13′37″N 21°49′35″E / 42.22694° СГШ; 21.82639° ИГД / 42.22694; 21.82639
Основни податоци
Место Пелинце
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период железно време
Портал „Археологија“

Ковачевец археолошко наоѓалиште во кумановското село Пелинце. Наоѓалиштето претставува населба од железно време.

Во реонот на Ѓаково маало, во нивите на В. Антевски и Д. Симоновски се среќаваат фрагменти од керамички садови со груба фактура. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 219, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069