Поканци (Младо Нагоричане)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поканци - Селце
археолошко наоѓалиште


Местоположба 42°10′13″N 21°48′6″E / 42.17028° СГШ; 21.80167° ИГД / 42.17028; 21.80167Координати: 42°10′13″N 21°48′6″E / 42.17028° СГШ; 21.80167° ИГД / 42.17028; 21.80167
Основни податоци
Место Младо Нагоричане
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Поканци - Селце археолошко наоѓалиште крај кумановското село Младо Нагоричане. Наоѓалиштето претставува населба од среден век. Во непосредната близина на селото Поканци се гледаат грамади од градежен камен, фрагменти од керамички садови, тегули и покривни ќерамиди. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 214, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069