Медведица (Руѓинце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Медведица is located in Македонија
Медведица
Местоположба на Медведица во Македонија
Местоположба 42°09′50″N 21°59′36″E / 42.16389° СГШ; 21.99333° ИГД / 42.16389; 21.99333Координати: 42°09′50″N 21°59′36″E / 42.16389° СГШ; 21.99333° ИГД / 42.16389; 21.99333
Основни податоци
Место Руѓинце
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Медведица или Медвеѓицаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Руѓинце, Општина Старо Нагоричане. Претставува населба од средниот век.

На 1,5 км североисточно од селото, на левата страна од патот Куманово - Крива Паланка (А2), во селската утрина се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. По сознание од 1996 г. по еден питос во своите дворови чуваат Ж. Димитровски и Г. Тасковски.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 222. ISBN 9989-649-28-6.