Пузалка (Челопек)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пузалка is located in Македонија
Пузалка
Местоположба на Пузалка во Македонија
Местоположба 42°13′37″N 21°49′35″E / 42.22694° СГШ; 21.82639° ИГД / 42.22694; 21.82639Координати: 42°13′37″N 21°49′35″E / 42.22694° СГШ; 21.82639° ИГД / 42.22694; 21.82639
Основни податоци
Место Челопек
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Пузалка археолошко наоѓалиште во кумановското село Челопек. Наоѓалиштето претставува некропола од римско време. На 1 км источно од селото, на десниот брег на Пчиња, во профилот се гледаат гробни конструкции од камени плочи. Прилози не се најдени.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 224, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069