Грамади (Орах)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°10′15″N 21°57′10″E / 42.17083° СГШ; 21.95278° ИГД / 42.17083; 21.95278Координати: 42°10′15″N 21°57′10″E / 42.17083° СГШ; 21.95278° ИГД / 42.17083; 21.95278
Основни податоци
Место Орах
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамадиархеолошко наоѓалиште крај кумановското село Орах. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. На 1,5 км јужно од наоѓалиштето Градиште, на површина 500 × 400 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Според кажувањето на мештаните биле најдени и бронзени монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 218, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069