Гумништа (Никуљане)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гумништа is located in Македонија
Гумништа
Местоположба на Гумништа во Македонија
Местоположба 42°13′0″N 21°47′58″E / 42.21667° СГШ; 21.79944° ИГД / 42.21667; 21.79944Координати: 42°13′0″N 21°47′58″E / 42.21667° СГШ; 21.79944° ИГД / 42.21667; 21.79944
Основни податоци
Место Никуљане
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Гумништа археолошко наоѓалиште во кумановското село Никуљане. Наоѓалиштето претставува населба од среден век.

На околу 500 м северно од селото Веселинци, во нивата на М. Трајковиќ е откопан питос, а по површината се забележуваат фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 217, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069