Бранчевица (Старо Нагоричане)

Координати: 42°11′53″N 21°49′42″E / 42.19806° СГШ; 21.82833° ИГД / 42.19806; 21.82833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бранчевица


Местоположба 42°11′53″N 21°49′42″E / 42.19806° СГШ; 21.82833° ИГД / 42.19806; 21.82833
Основни податоци
Место Старо Нагоричане
Општина Старо Нагоричане
Тип

 населба


Период железно време
римско време
Портал „Археологија“

Бранчевица археолошко наоѓалиште во кумановското село Старо Нагоричане. Претставува населба од железно времеи римско време. На 2 км источно од селото, во близината на десниот брег на Пчиња, во нивите на Ц. Крстиќ и Т. Корка се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 223, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069