Градиште (Младо Нагоричане)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°10′13″N 21°48′6″E / 42.17028° СГШ; 21.80167° ИГД / 42.17028; 21.80167Координати: 42°10′13″N 21°48′6″E / 42.17028° СГШ; 21.80167° ИГД / 42.17028; 21.80167
Основни податоци
Место Младо Нагоричане
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период железно време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште крај кумановското село Младо Нагоричане. Наоѓалиштето претставува населба од железното време. На левиот брег на Пчиња, спроти наоѓалиштето Бранчевица, јужно од селото Стрновац се издига височинка на која има многубројни фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 214, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069