Муртин Дол (Никуљане)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Муртин Дол is located in Македонија
Муртин Дол
Местоположба на Муртин Дол во Македонија
Местоположба 42°13′0″N 21°47′58″E / 42.21667° СГШ; 21.79944° ИГД / 42.21667; 21.79944Координати: 42°13′0″N 21°47′58″E / 42.21667° СГШ; 21.79944° ИГД / 42.21667; 21.79944
Основни податоци
Место Никуљане
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Муртин Долархеолошко наоѓалиште во кумановското село Никуљане. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На 700 м западно од селото, крај патот биле откриени повеќе гробови од камени плочи - тип циста, во кои немало прилози.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 217, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069