Врбица (Арбанашко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Врбица
археолошко наоѓалиште
Врбица is located in Македонија
Врбица
Местоположба на Врбица во Македонија
Местоположба 42°15′54″N 22°0′0″E / 42.26500° N; 22.00000° E / 42.26500; 22.00000Координати: 42°15′54″N 22°0′0″E / 42.26500° N; 22.00000° E / 42.26500; 22.00000
Основни податоци
Место Арбанашко
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Врбицаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Арбанашко. Претставува средновековна некропола. На 500 м од маалото Врбица, во нивата на еден жител се пронајдени камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 205, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069