Петриково (Војник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петриково


Местоположба 42°9′35″N 21°52′17″E / 42.15972° СГШ; 21.87139° ИГД / 42.15972; 21.87139Координати: 42°9′35″N 21°52′17″E / 42.15972° СГШ; 21.87139° ИГД / 42.15972; 21.87139
Основни податоци
Место Војник
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период железно време
римско време
Портал „Археологија“

Петриковоархеолошко наоѓалиште во кумановското село Војник. Претставува населба и некропола од римското време. Местото е на 500 м северно од селото, во реонот на Макрешки Мост на реката Петрошница. Најдени биле две надгробни стели од кои едната е со латински (од II век), а другата со грчки натпис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 207. ISBN 9989649286.