Студено Кладенче (Коинце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Студено Кладенче
археолошко наоѓалиште
Студено Кладенче is located in Македонија
Студено Кладенче
Местоположба на Студено Кладенче во Македонија
Местоположба 42°15′2″N 21°51′32″E / 42.25056° СГШ; 21.85889° ИГД / 42.25056; 21.85889Координати: 42°15′2″N 21°51′32″E / 42.25056° СГШ; 21.85889° ИГД / 42.25056; 21.85889
Основни податоци
Место Коинце
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Студено Кладенчеархеолошко наоѓалиште во кумановското село Коинце. Наоѓалиштето претставува некропола од римското време. На 2 км северно од селото, во нивата на Стојче Крстевски и во соседните ниви се наоѓани големи тегули што упатуваат на можни остатоци од некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 210-211. ISBN 9989649286.