Нишинци (Пелинце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нишинци
археолошко наоѓалиште
Нишинци is located in Македонија
Нишинци
Местоположба на Нишинци во Македонија
Местоположба 42°13′37″N 21°49′35″E / 42.22694° N; 21.82639° E / 42.22694; 21.82639Координати: 42°13′37″N 21°49′35″E / 42.22694° N; 21.82639° E / 42.22694; 21.82639
Основни податоци
Место Пелинце
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време (?)
Портал „Археологија“

Нишинци археолошко наоѓалиште во кумановското село Пелинце. Наоѓалиштето претставува населба од неолитско време (?)

На околу 2 км западно од селото, во нивите на Душан и Владо Ѓеорѓиевски, што лежат на десниот брег на реката Пчиња, има фрагменти од праисториски керамички садови. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 219, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069