Смрковец (Стрновац)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Смрковец is located in Македонија
Смрковец
Местоположба на Смрковец во Македонија
Местоположба 42°11′45″N 21°51′26″E / 42.19583° СГШ; 21.85722° ИГД / 42.19583; 21.85722Координати: 42°11′45″N 21°51′26″E / 42.19583° СГШ; 21.85722° ИГД / 42.19583; 21.85722
Основни податоци
Место Стрновац
Општина Куманово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Смрковецархеолошко наоѓалиште во кумановското село Стрновац. Наоѓалиштето претставува населба од средниот век. На 1 км североисточно од селото, во нивите на двајца жители се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 223. ISBN 9989-649-28-6.