Рамњанска Драка (Бајловце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рамњанска Драка
археолошко наоѓалиште
Рамњанска Драка is located in Македонија
Рамњанска Драка
Местоположба на Рамњанска Драка во Македонија
Местоположба 42°13′49″N 21°57′43″E / 42.23028° СГШ; 21.96194° ИГД / 42.23028; 21.96194Координати: 42°13′49″N 21°57′43″E / 42.23028° СГШ; 21.96194° ИГД / 42.23028; 21.96194
Основни податоци
Место Бајловце
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Рамњанска Дракаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Бајловце. Наоѓалиштето претставува средновековна населба. На 200 м северно од Рудничко Маало, веднаш крај патот за Бајловце, во нивата на еден жител се гледаат остатоци од градежен камен, покривни ќерамиди, делови од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 205. ISBN 9989649286.