Градиште (Орах)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°10′15″N 21°57′10″E / 42.17083° СГШ; 21.95278° ИГД / 42.17083; 21.95278Координати: 42°10′15″N 21°57′10″E / 42.17083° СГШ; 21.95278° ИГД / 42.17083; 21.95278
Основни податоци
Место Орах
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период римско време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште крај кумановското село Орах. Наоѓалиштето претставува градиште од римското време. Западно од маалото Сулевац се издига висок рид со зарамнето плато што има доминантна местоположба. На висорамнинката со површина 300 × 200 м се среќаваат остатоци од фортификација, фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Во средишниот дел се пронајдени ѕидови, веројатно од цистерна за вода.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 218, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069