Далјан Бозовиќ (Бајловце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Далјан Бозовиќ
археолошко наоѓалиште
Далјан Бозовиќ is located in Македонија
Далјан Бозовиќ
Местоположба на Далјан Бозовиќ во Македонија
Местоположба 42°13′49″N 21°57′43″E / 42.23028° СГШ; 21.96194° ИГД / 42.23028; 21.96194Координати: 42°13′49″N 21°57′43″E / 42.23028° СГШ; 21.96194° ИГД / 42.23028; 21.96194
Основни податоци
Место Бајловце
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Далјан Бозовиќархеолошко наоѓалиште во кумановското село Бајловце. Претставува средновековна некропола. На 2 км североисточно од селото, во реонот на истоименото маало, од левата страна на патот за Дејловце има остатоци од гробови градени од камени плочи - тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 205, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069