Блатец (Бајловце)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°13′49″N 21°57′43″E / 42.23028° СГШ; 21.96194° ИГД / 42.23028; 21.96194Координати: 42°13′49″N 21°57′43″E / 42.23028° СГШ; 21.96194° ИГД / 42.23028; 21.96194
Основни податоци
Место Бајловце
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Блатецархеолошко наоѓалиште во кумановското село Бајловце. Претставува средновековна населба и некропола. На левиот брег на суводолицата Стеванце, околу 1,5 км југозападно од селото во нивите на двајца жители, спорадично се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал. Присуството на големи камени плочи упатува на постоење на некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 205, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069