Гарвани Камен (Драгоманце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гарвани Камен
археолошко наоѓалиште
Гарвани Камен is located in Македонија
Гарвани Камен
Местоположба на Гарвани Камен во Македонија
Местоположба 42°12′57″N 21°51′49″E / 42.21583° СГШ; 21.86361° ИГД / 42.21583; 21.86361Координати: 42°12′57″N 21°51′49″E / 42.21583° СГШ; 21.86361° ИГД / 42.21583; 21.86361
Основни податоци
Место Драгоманце
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Гарвани Каменархеолошко наоѓалиште во кумановското село Драгоманце, Општина Старо Нагоричане. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На левиот брег на реката Пчиња, меѓу двете селски маала, во нивата на еден жител се откопани камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 209. ISBN 9989-649-28-6.