Борова Чука (Пелинце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Борова Чука is located in Македонија
Борова Чука
Местоположба на Борова Чука во Македонија
Местоположба 42°13′37″N 21°49′35″E / 42.22694° СГШ; 21.82639° ИГД / 42.22694; 21.82639Координати: 42°13′37″N 21°49′35″E / 42.22694° СГШ; 21.82639° ИГД / 42.22694; 21.82639
Основни податоци
Место Пелинце
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Борова Чукаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Пелинце. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На 4 км западно од селото мештаните откриле повеќе гробови градени од камени плочи - тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 219, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069