Чуки (Стрновац)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чуки is located in Македонија
Чуки
Местоположба на Чуки во Македонија
Местоположба 42°11′45″N 21°51′26″E / 42.19583° СГШ; 21.85722° ИГД / 42.19583; 21.85722Координати: 42°11′45″N 21°51′26″E / 42.19583° СГШ; 21.85722° ИГД / 42.19583; 21.85722
Основни податоци
Место Стрновац
Општина Куманово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Чукиархеолошко наоѓалиште во кумановското село Стрновац. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. На 2 км источно од селото, од левата страна на долот, во нивата на еден жител има остатоци од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 223. ISBN 9989-649-28-6.