Под Селото (Старо Нагоричане)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Под Селото is located in Македонија
Под Селото
Местоположба на Под Селото во Македонија
Местоположба 42°11′53″N 21°49′42″E / 42.19806° СГШ; 21.82833° ИГД / 42.19806; 21.82833Координати: 42°11′53″N 21°49′42″E / 42.19806° СГШ; 21.82833° ИГД / 42.19806; 21.82833
Основни податоци
Место Старо Нагоричане
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Под Селото археолошко наоѓалиште во кумановското село Старо Нагоричане. Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика. Североисточно од селото, во селските ниви, помеѓу патот за селото и последните селски куќи се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 223, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069