Св. Јован (Макреш)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Јован is located in Македонија
Св. Јован
Местоположба на Св. Јован во Македонија
Местоположба 42°10′45″N 21°52′49″E / 42.17917° СГШ; 21.88028° ИГД / 42.17917; 21.88028Координати: 42°10′45″N 21°52′49″E / 42.17917° СГШ; 21.88028° ИГД / 42.17917; 21.88028
Основни податоци
Место Макреш
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Јованархеолошко наоѓалиште во кумановското село Макреш, Општина Старо Нагоричане. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На северно источниот раб на селото, помеѓу патот и реката се откриени камени плочи од гробни конструкции - тип циста. Камените плочи биле откриени и во 1942 година при изградбата на селскиот пат.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 214, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069