Јумерово (Младо Нагоричане)

Координати: 42°10′13″N 21°48′6″E / 42.17028° СГШ; 21.80167° ИГД / 42.17028; 21.80167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јумерово


Местоположба 42°10′13″N 21°48′6″E / 42.17028° СГШ; 21.80167° ИГД / 42.17028; 21.80167
Основни податоци
Место Младо Нагоричане
Општина Старо Нагоричане
Тип

 вила рустика


Период римско време
Портал „Археологија“

Јумерово археолошко наоѓалиште крај кумановското село Младо Нагоричане. Претставува вила рустика од римско време. Во блокот на ЗИК „Куманово“, што се наоѓа на 1 км југоисточно од маалото Чукинци, има голем број ќерамиди, тегули и друг градежен материјал. Можеби се работи за остатоци од поголем објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 214, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069