Селиште (Драгоманце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште is located in Македонија
Селиште
Местоположба на Селиште во Македонија
Местоположба 42°13′33″N 21°52′16″E / 42.22583° СГШ; 21.87111° ИГД / 42.22583; 21.87111Координати: 42°13′33″N 21°52′16″E / 42.22583° СГШ; 21.87111° ИГД / 42.22583; 21.87111
Основни податоци
Место Драгоманце
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во кумановското село Драгоманце, Општина Старо Нагоричане. Претставува населба од римско време.

На 500 м северно од селото, во нивите на Т. и П. Антиќ се откриени повеќе питоси, а има и други елементи што упатуваат на помала рурална населба со некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 209. ISBN 9989-649-28-6.