Градиште (Руѓинце)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 42°09′40″N 21°59′57″E / 42.16111° СГШ; 21.99917° ИГД / 42.16111; 21.99917Координати: 42°09′40″N 21°59′57″E / 42.16111° СГШ; 21.99917° ИГД / 42.16111; 21.99917
Основни податоци
Место Руѓинце
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во кумановското село Руѓинце, Општина Старо Нагоричане. Претставува утврдена населба од доцната антика.[1] Сместена е на истиомениот рид во североисточниот дел од атарот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 222. ISBN 9989-649-28-6.