Ќурчиска Карпа (Младо Нагоричане)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќурчиска Карпа
археолошко наоѓалиште
Ќурчиска Карпа is located in Македонија
Ќурчиска Карпа
Местоположба на Ќурчиска Карпа во Македонија
Местоположба 42°10′13″N 21°48′6″E / 42.17028° СГШ; 21.80167° ИГД / 42.17028; 21.80167Координати: 42°10′13″N 21°48′6″E / 42.17028° СГШ; 21.80167° ИГД / 42.17028; 21.80167
Основни податоци
Место Младо Нагоричане
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период праисторија
среден век
Портал „Археологија“

Ќурчиска Карпа археолошко наоѓалиште крај кумановското село Младо Нагоричане. Наоѓалиштето претставува населба од праисторија и од среден век. На околу 500 м јужно од патот Куманово - Крива Паланка, сметано од селските гробишта, се издига импозантна базалтна карпа, со плато издолжено кон исток. На површината се сре ќаваат многубројни фрагменти од керамички садови со различна временска и културна провиниенција, од праисторијата до средниот век. Населбата влегува во комплексот на наоѓалиштето Костоперска Карпа.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 214, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069