Веља Страна (Руѓинце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Веља Страна is located in Македонија
Веља Страна
Местоположба на Веља Страна во Македонија
Местоположба 42°09′25″N 21°58′39″E / 42.15694° СГШ; 21.97750° ИГД / 42.15694; 21.97750Координати: 42°09′25″N 21°58′39″E / 42.15694° СГШ; 21.97750° ИГД / 42.15694; 21.97750
Основни податоци
Место Руѓинце
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период железно време
Портал „Археологија“

Веља Странаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Руѓинце, Општина Старо Нагоричане. Претставува населба од железното време.[1] Сместена е на истиомениот рид во северниот дел од атарот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 222. ISBN 9989-649-28-6.